5 dôvodov prečo žiť na Francúzskej riviére

Žijem na Francúzskej riviére. Takéto vyhlásenie má čosi do seba, však?

Aj keď sa vám možno na prvý pohľad zdá absolútne nereálne žiť na Francúzskej riviére, tento sen sa dá naozaj zrealizovať a premietnuť na skutočnosť. Ak však veríte tomu, že sa to dá a potrebujete sa len utvrdiť, že Francúzska riviéra je to správne miesto pre vás, ponúkame 5 dôvodov, prečo sa oplatí žiť na Francúzskej riviére.

KLÍMA

Ak by ste si mali vybrať, či budete žiť niekde, kde je sychravo, zima a mokro alebo niekde, kde svieti slnko v priemere 300 dní v roku, asi by ste neváhali. Je len prirodzené, že nás to ťahá skôr tam, kde je pekne a príjemne. Na Francúzskej riviére sa na počasie nemusíme sťažovať. Letá sú tu teplé, slnečné a bez zbytočných zrážok a zimy – tá je príjemná a mierna. Teplota tu neklesne pod bod mrazu. Vďaka počasiu je Francúzska riviéra miestom, ktoré zmení váš životný štýl k lepšiemu. Budete chcieť byť častejšie vonku, bude vás to lákať viac športovať a vôbec, užívať si život.

LOKALITA

Francúzska riviéra sa nachádza na juhovýchodnom pobreží Francúzska, pri Stredozemnom mori. Je to vskutku unikátna lokalita, ktorá ponúka svojim návštevníkom alebo obyvateľom takú kombináciu príležitostí, akú inde nenájdete. V jeden a ten istý deň si môžete zaplávať v mori, posedieť na promenáde na káve. A v ten istý deň si môžete zalyžovať na južných cípoch Álp, z ktorých budete mať nádherný panoramatický výhľad presne na to more, kde ste si len pred chvíľou boli zaplávať. No a ak ste veľmi šikovný, ešte v ten istý deň si môžete vychutnať ešte aj pohár dobrého francúzskeho vínka v milej provensálskej dedinke. Príroda, šport, kultúra a história. A to všetko na jednom mieste v dosahu pár desiatok kilometrov.

Gastronómia

JEDLO A VÍNO

Základom umenia žiť je vedieť si vychutnať dobré jedlo. A niet lepšieho miesta na túto aktivitu ako na Francúzskej riviére. Poctivé suroviny ako domáci olivový olej, množstvo čerstvej zeleniny a rýb, ovocie, a z nich vyrobené jedlá vám otvoria úplne nepoznané dimenzie chutí. Zabudnite na fast food, na riviére fičí „slow food“. Kvalitné jedlo si môžete vychutnať v pouličných street food stánkoch, ale aj v Michelinských reštauráciách. Určite treba ochutnať známy rybací Bouillabaisse, alebo zeleninový Ratatouille či šalát Nicoise. A keď sa rozprávame o jedle, určite nesmieme zabudnúť na víno. Špeciálna pôda tejto oblasti je základom toho, že tu dozrievajú tie najlepšie hrozná tvoriace hlavnú surovinu vyberaných vín:  vína Côtes de Provence, Coteaux Varois, Bandol alebo aj ríbezľové vínka.

Žiť na Francúzskej riviére

VÝNIMOČÉ NEHNUTEĽNOSTI

Ak chceme žiť na Francúzskej riviére, je dobré mať tu aj svoje bývanie. V závislosti od „hrúbky vašej peňaženky“ si tu môžete vyberať bývanie, ktoré ulahodí vášmu vkusu, možnostiam ale aj snom. Nehnuteľnosti na Francúzskej riviére už dávno nie sú nedostupným snom, práve naopak. Ich ceny sú porovnateľné s cenami bývania v našom hlavnom meste alebo v Nízkych či Vysokých Tatrách a ak svoje bývanie na riviére nebudete sami využívať, vždy ho viete celkom dobre prenajať a ešte na ňom aj zarobiť. Najlepšie je poradiť sa s odborníkmi, ktorí sa v danej lokalite vyznajú, pomôžu vám vybaviť formality a nájsť pre vás možno váš druhý domov.

PROGRAM

V tak nádhernom regióne sa nudiť určite nebudete. Aktivít je tu k dispozícii toľko, že je ťažké vymenovať čo i len zlomok z nich. Navštíviť či vidieť sa oplatí určite aspoň tie najlegendárnejšie ako napr. filmový festival v Cannes, preteky F1 v Monaku, Picassovo múzeum v Antibes, či namočiť si nohy na známej pláži Pampelonne v Saint Tropez. Inšpirujte sa na našej stránke  aj ďalšími možnosťami, ako stráviť čas na riviére:

Cestovanie

Život na Francúzskej riviére

Gastronómia


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.