riviéra vám prirastie k srdcu

Riviéra vám prirastie k srdcu

Poznáte to aj vy? Trávite niekde dovolenku a veľmi sa vám tam páči. Tak sa tam vrátite. A znova. A napokon zistíte, že to miesto vám prirástlo k srdcu. Francúzska riviéra vám prirastie k srdcu tiež. Je to destinácia, ktorá ponúka viac, než očakávate, kde sa budete cítiť príjemne, kde si oddýchnete, kde sa zrelaxujete. Nielen to, oddych môžete vystriedať aktívnym životom, či už v podobe spoznávania okolia či športovania.

Prečítajte si, ako prirástla riviéra k srdcu Silvii, ktorá ju navštevovala pravidelne každým rokom.

Prečo Francúzska riviéra?

Silvia, vieme o tebe, že si na Francúzsku riviéru chodievala svojho času pravidelne každým rokom. Prečo sa človek vracia na to isté miesto opakovane, keď mu otvorená Európa ponúka toľko rôznych destinácií? Vieme, že je to veľmi obsiahla otázka, ale skús 🙂

Silvia:

Vyjadrila by som to zjednodušene, lebo tu mám „MOJICH 7 divov riviéry“. A hlavne preto, že ponúka obrovské množstvo príležitostí na spoznávanie  a má neskutočne veľa rôznych atmosfér. Jednoducho tu nájdete toho pravého ducha – GENIUS LOCI . Vždy keď sme tam išli, našli sme nové miesta, nové zážitky, nové výzvy a vždy keď sme odchádzali, už sme mali plno tipov a plánov na ďalšie návraty. Čiže tých mojich 7 divov, 7 dôvodov, prečo mi riviéra prirástla k srdcu je nasledovných:

7 dôvodov, prečo vám riviéra určite prirastie k srdcu:

1,  Osobne som rada v prímorskej a teplej klíme a to mi vyhovuje, že na riviére a teda pre mňa v Nice je stále teplo, ešte aj v novembri počas dňa sa dá prechádzať v krátkych rukávoch a dokonca niekedy aj kúpať. Európska šľachta, princezné a vojvodovia z Anglicka či z Ruska vedeli dobre už pred 100 – 200 rokmi  kde  je príjemne a chodili zimovať práve do tejto oblasti 😊. Poznám to z mnohých krásnych historických filmov, ako tam chodievali bohatí – legendárne seriály Herkule Poirot, panstvo Downtown … a prechádzali sa na prímorskej promenáde, a veľmi ma to inšpiruje 😊.

2, Milujem históriu a architektúru a na Francúzskej riviére si naozaj prídem na svoje. Obrovské množstvo nádherných palácov – z ktorých mnohé sú dnes múzeá (Vila Rottschild, Vila Kerylos …).

3, Keď mám chuť na potulky, tak táto oblasť ponúka výlety aj vyššie na sever do vnútrozemia a do hôr – stačí pár minút či necelá hodinka od mora a ocitnem sa vysoko v horách napríklad vo Valbergu, alebo v údolí Georges du Cians, kde sa dá kochať majestátnymi červenými skalami …

4,  ale hlavne,  mám rada príbehy a tých je na Francúzskej riviére nekonečné množstvo – ak chcete, nájdete príbehy slávnych ľudí, ktorí tu žili alebo sem často chodievali. Kráčate po ich stopách a stále nachádzate odkaz  ich osobností … (Hotel Negresco v meste Nice, kde chodievali najväčšie hviezdy, točili sa tu legendárne filmy, chodili tam  svetové osobnosti, alebo vily a paláce v zátokách, kde žili a stále žijú svetové osobnosti a mnohé sú dnes sprístupnené ako múzeá … alebo  jednoducho zájdete na miestne cintoríny – ktoré sú architektonicko – umeleckým skvostom (nad starými hradbami nad Nice je kopec, na ktorého vrchole sa nachádza jeden z najkrajších cintorínov aké som kedy videla).

Villa Rottschild na Cap Ferrat

Na riviére sa človek nikdy nenudí

5,  Keď sa chcem na riviére hýbať, trošku pošportovať, tak sa dá samozrejme plávať, alebo si jednoducho  obujem in-line korčule a na Promenade des Anglais v Nice, ktorá má až 8 km, si elegantne zašportujem.

6,  Krásne spoznávacie ale aj oddychové výlety donekonečna:  do okolitých  historických dediniek a mestečiek – všade perfektne funguje mestská doprava, napríklad mestečká Vence, Saint Paul de Vence, Menton, …

7,  Ale ak chce človek pohodu, nechce sa mu behať kade tade, tak si tu nájde miesta na totálny relax.  Stačí si sadnúť na promenádu k moru a pozorovať ľudí, kŕmiť čajky, alebo v parku sledovať starých francúzskych pánov ako hrajú pétanque. Alebo ísť na kávu, na miestny farmársky trh alebo sa prechádzať hoci aj po cintoríne. Prípadne len tak sedieť celý deň nad prístavom a pozorovať prichádzajúce a odchádzajúce lode …

A celkovo milujem riviéru pretože mi tie miesta neskutočne prirástli k srdcu, atmosféra, ľudia, klíma, vôňa, miestna gastronómia …

Kedy je na riviére sezóna?

Ktoré je, podľa teba, najlepšie obdobie na návštevu riviéry? A prečo?

Silvia:

Na riviére je nádherne po celý rok. Pre mňa osobne je najlepšia neskorá jeseň, je to také predĺženie letnej teplej atmosféry. Od domácich som sa dozvedela, že najlepšie je prísť v novembri, lebo už je ustálené počasie, neprší a ešte je veľmi príjemne teplo. Je už po hlavnej sezóne a davy turistov už nehrozia😊.  A hlavne, tretí týždeň v novembri začína sezóna „božolé“ (Francúzsko je najslávnejším producentom vína Beaujolais – „Božolé“ je jeho najslávnejšie červené víno. Úderom polnoci na tretí štvrtok v novembri každého roka sa začína oslava pitím vína Beaujolais Nouveau. Je to víno z hrozna dopestovaného v lete toho istého roka.)

Čo na riviére na tebe zanechalo najsilnejší dojem?

Silvia:

Životný štýl – pohoda, teplo, množstvo krásnych podnetov a gastronómia!

Keby si mala vypichnúť top tri miesta, ktoré určite navštíviť, ktoré by to boli?

Silvia:

Riviéra ponúka veľa, ale za mňa by to boli asi Promenade des Anglais v Nice,  mestečko – dedinka  Saint Paul de Vence,  kvetinový, rybí a farmársky trh v Nice s množstvom reštaurácií a kaviarničiek a pekárničiek.

Saint Paul de Vence

Riviéra je miestom boháčov. Aspoň takto ju možno mnohí vnímajú. Môže si bežný Slovák dovoliť ísť tam na dovolenku?

Silvia:

Áno, samozrejme! Vôbec nie je problém nájsť normálne hotely, ubytovania, prenájmy a aj reštaurácie za dostupné ceny …

Keď už sme spomenuli tých boháčov, stretla si niekedy na riviére niekoho známeho zo sveta celebrít?

Silvia:

Áno viacerých –   zastavili sme sa na káve v hoteli Negresco a oproti nám sedel známy francúzsky herec Pierre Richard (Veľký blondín).  V prístave  sme sledovali  krásne jachty a na niektorých z nich sme videli  známe celebrity. A verte, že je to tam celkom bežné.

Umenie žiť

Poďme ešte prebrať známe francúzske „l’art de vivre“, umenie žiť. Čo to pre teba znamená? A praktizuješ toto umenie aj doma na Slovensku?

Silvia:

To by bolo skvelé, ak by sa mi to podarilo … 😊. Ale  aspoň minimálne som prevzala zvyk – nenaháňať sa pri jedle a vychutnať si atmosféru obedu či večere s dobrým vínkom … veď Francúzi posedia pri obede či večeri aj  tri či 4 hodinky  😊.

K umeniu žiť patrí aj gastronómia. Tá je na riviére vychýrená a určite je dobré ochutnať lokálne špeciality. Dáš nám tip, že aké?

Silvia:

Naučila som sa na riviére jesť morské špeciality:  nikde na svete som nejedla také dobré a čerstvé ustrice, morských ježkov a recept na klasické „Moules mariniers“ čiže mušle varené v bielom víne, podávané priamo z klasického liatinového hrnca a ako príloha k tomu pravé francúzske pomes frites (POZOR nie americké hranolky z mrazených zemiakov ale lahodne fritované čerstvé mladé zemiačiky). No a nedá sa zabudnúť na pravé francúzske syry a salámy, alebo nakladané olivy priamo z miestneho farmárskeho trhu.  A ešte musím spomenúť aj miestne boulangerie: pekárničky, kde si kedykoľvek počas dňa – či už na raňajky alebo na olovrant, môžete dať čerstvé pečivo alebo almond croissanty (plnené mandľovým krémom) či iné dobroty.

A káva!!!  Nesmiem zabudnúť na fantastickú kávu, ktorú vám urobia vlastne kdekoľvek. Či už v promenádnej kaviarni alebo v stánku na stojáka v starom meste alebo v reštaurácii …  pravé francúzske „kafé olé“ –  Café au lait. A aby som bola úplne presná, tak Francúzi si priamo do neho namáčajú čerstvý croissant, je to vynikajúce, treba vyskúšať 😊.

Trh starožitností

Riviéra ako druhý domov? Prečo nie?

Keby si si mala vybudovať druhý domov, bola by to riviéra? Ak áno, tak prečo?  

Silvia:

Ak by bola možnosť tak určite áno, okamžite! Lebo je tam strašne dobre, a stále je tam čo … aj pre dynamických ľudí, aj pre tých ktorí chcú oddychovať. A tam jednoducho funguje umenie užívať si každý okamih …

Náš rozhovor ukončíme otázkou, aký suvenír si si priniesla z riviéry?  

Silvia:

Krásny provensálsky vyšívaný obrus – ktorý používam doma pri slávnostných príležitostiach, kedy sa rodina stretne pri jednom stole.

Ďakujeme Silvii za rozhovor, vďaka ktorému sme sa na chvíľu opäť preniesli na milovanú riviéru. Ak ste ešte na tomto mieste neboli, neváhajte, pohľadajte výhodné letenky a vyberte sa pokojne aj na predĺžený víkend do mesta Nice. Veríme, že zažijete tú unikátnu atmosféru, o ktorej rozprávala aj Silvia a riviéra prirastie k srdcu možno aj vám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.