Ostrovy Lérins

Ostrovy Lérins – 2. časť

Pokračujeme v našom seriáli o Ostrovoch Lérins ponúkajúcich nielen krásnu prírodu, ale aj zaujímavú históriu. Minule sme vám predstavili ostrovy ako destináciu na pekný rodinný výlet. Dnes sa budeme venovať od pevniny vzdialenejšiemu a aj menšiemu z oboch ostrovov, ostrovu Svätého Honorata. Na tomto ostrove sa nachádza jeden z najznámejších kláštorov v dejinách západného kresťanstva.

Ostrov Sv. Honorata – na ostrove žil aj Svätý Patrik, patrón Írska

Podľa legendy ostrovný kláštor založil ešte v 5. storočí svätý Honoratius, po ktorom bol pomenovaný celý ostrov. Históriu kláštora poznamenali mená viacerých slávnych svätcov a misionárov vrátane svätého Patrika, ktorý neskôr priniesol kresťanstvo do Írska. Jeho sviatok sa slávi 17. marca a je to deň plný zábavy a zelenej farby.

Kláštor, stredoveká pevnosť, aj exkluzívne kláštorné víno

Ostrov Saint-Honorat je pokojné a duchovné miesto, kde žijú cisterciánski mnísi. Boli bohatí a mocní, ale po Francúzskej revolúcii museli ostrov opustiť. Späť sa vrátili až v 19. storočí a dodnes tu dorábajú víno, med a likéry. Ostrov je ich súkromným majetkom, ale je verejne prístupný. Ak sa sem vyberiete – a my odporúčame, aby ste tak urobili – nevynechajte starý kláštorný hrad z 11. storočia s úchvatným výhľadom na okolie.

Za návštevu stojí aj novorománsky kostol a múzeum, ktoré rozpráva o histórii kláštora a vystavuje archeologické nálezy.

Kaplnku Najsvätejšej Trojice (Chapelle de la Trinité) nájdete zase na juhovýchodnej časti tohto ostrova.

Ešte pred odchodom z ostrova sa však zastavte v miestnom obchodíku, ktorý je pod patronátom samotných mníchov. V ich ponuke nájdete najmä med, likéry a vynikajúce biele kláštorné víno, ktoré považujú za jedno z najlepších na juhu Francúzska.

Ani príroda na ostrove svojou ponukou ničím nezaostáva. Vinič, levanduľa, olivovníky, borovice a eukalypty. A ak vás ostrov tak očarí, že sa vám nebude chcieť vrátiť späť, môžete si dokonca vopred dohodnúť aj nocľah v niektorej z ponúkaných kláštorných izieb.   


Veríme, že aj dnešnou časťou nášho seriálu Ostrovy Lérins sme vás inšpirovali k ich návšteve. Ešte nás čakaá jeden diel, v ktorom vám rozpovieme tajomný príbeh Muža so železnou maskou. Určite si ho nenechajte ujsť..

Ak sa chcete ešte raz vrátiť k prvej časti tohto seriálu, nájdete ju tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.