počasie

Počasie na Francúzskej riviére

Francúzska rivéra je najteplejším miestom Francúzska. Má unikátnu mikroklímu, ktorú jej zabezpečuje Stredozemné more v kombinácii s Alpami, vytvárajúcimi akúsi prírodnú bariéru.

Vďaka letným denným teplotám nad 30°C, dlhému a relatívne suchému letu a miernej zime je riviéra regiónom s počasím, ktorému sa nevyrovná žiadna iná oblasť Francúzska.

Počasie a klíma na Francúzskej riviére

A aj vďaka počasiu je riviéra jedným z najaktraktívnejších turistických regiónov. Vedeli ste napríklad, že pred 200 rokmi sa Azúrové pobrežie stalo prvou skutočnou „turistickou destináciou“ vo svete? Už od konca 18. storočia lákala svojím výberovým počasím európskych, najmä anglických či ruských aristokratov, ktorí sem chodievali tráviť predovšetkým zimné mesiace.

Aké je počasie na riviére počas roka?

Zhrňme si zopár faktov:

  • 300 slnečných dní v roku
  •  uprostred leta (júl a august) sa denné teploty pohybujú miestami aj nad 30 stupňov
  • V zime je tu príjemne a teploty sú vždy v priemere o 3-4 stupne vyššie ako v iných častiach Francúzska
  • Teploty v zimných mesiacoch tu takmer nikdy neklesnú pod 10 stupňov
  • Ešte v novembri sa môžete na slnku prechádzať v krátkom tričku a aj okúpať v mori

Aktuálne predpovede počasia pre tento región si môžete kedykoľvek načítať na oficiálnej stránke MeteoArt.com.

Na marec hlási predpoveď počasia  teploty od 9-14 stupňov a celkovo 3-8 upršaných dní.


Jar na riviére

Od marca do júna je počasie na riviére veľmi príjemné. Teploty sa tu pohybujú od 16-24 stupňov, podľa toho, ktoré konkrétne mesto navštívite. Aj keď rána a večery môžu byť ešte stále chladné, cez deň aj vďaka slnku nám postačí vonku ľahké oblečenie. Ak navštívite riviéru v máji až júni, odporúčame, vezmite si so sebou aj plavky a krém na opaľovanie. Verte, že ich počas slnečných teplých dní, najmä koncom mája a v júni, určite využijete.

Leto na riviére

V lete je na riviére slnečno, vcelku horúco a sucho. Teploty cez deň stúpnu na 30, miestami aj viac stupňov a letné búrky sú tu skôr raritou než pravidlom. Príjemné teploty ostávajú po celý deň, na večer a ráno len mierne klesajú a preto si môžete vychutnávať plávanie v mori, či slnenie sa na pláži počas celého dňa. Posedenie vonku na terase alebo prechádzku pri pobreží si obľúbite najmä večer, nakoľko teplota po západe slnka klesne na veľmi príjemných 22-24 stupňov. Ak plánujete cestu na riviéru v lete, určite si nabaľte do kufra ľahké, vzdušné oblečenie, plavky, krémy na opaľovanie a nezabudnite ani na fľašu na vodu, lebo pitný režim je tu veľmi dôležitý.

počasie na riviére – leto

Jeseň na riviére

Jeseň na riviére začína teplým septembrom, kedy sa stále môžeme kúpať v mori a vylihovať na pláži rovnako ako počas celého leta. Od polovice októbra sa môže začať ochaldzovať a občas aj spŕchne. Teploty aj v októbri, dokonca občas aj v novembri kolíšu okolo 20 stupňov, priemerne však klesnú na asi 15. Na jesennú dovolenku na riviére vám bude treba variabilné oblečenie. Niečo ľahšie na teplé dni, ale aj dlhý rukáv, dlhé nohavice a ľahká nepremokavá vetrovka na chladnejšie, prípadne upršané dni.

počasie na riviére – jeseň

Zima na riviére

Oproti letu sa schladí, optori zvyšku Francúzska bude na riviére ale stále o niekoľko stupňov teplejšie. Mrazu sa tu však obávať nemusíte a pokiaľ neplánujete výlet do blízkych lyžiarskych stredísk, budú vás tu čakať teploty okolo 10 stupňov. V zimných mesiacoch však častejšie prší, preto sa vyzbrojte teplým nepremokavým oblečením, dobrým dáždnikom a bude to (takmer) v suchu 😊.

Kliknite sem a pozrite si ďalší portál na sledovanie počasia na riviére.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.