Provensálsko - Rousillon

Provensálsko – 5.časť

Prinášame vám už piatu časť nášho cestovateľského seriálu po Provensálsku. Kto raz navštívi Provensálsko, určite sa tam vráti. Je to destinácia, kde je zakaždým čo objavovať a verte, že sa vám nikdy nezunuje. Poďte si s nami opäť virtuálne pocestovať po krajine levandúl.

Saint-Quentin-la-Poterie

Aj keď by ste s nami možno polemizovali, či toto mestečko na severe Provensálska ešte patrí do tohto regiónu, my sme ho sem zaradili kvôli jeho unikátnosti. Je položené na špeciálnej pôde, ktorá ho predurčuje byť rajom pre hrnčiarov a výrobcov keramiky. Veď to má aj v názve. Už v stredoveku objavili ľudia potenciál tohto malebného miesta a dodnes tu prekvitá hrnčiarstvo. Keď ho navštívite a budete sa potĺkať uličkami, nazerať do obchodíkov a obdivovať unikátne výtvory hrnčiarov, stavte sa určite aj v miestnom hrnčiarskom múzeu.

Farebné Provensálsko – mestečko Roussillon

Roussillon vás privíta nádhernou paletou farieb na svojich budovách. Od žltej, cez oranžovú, červenú až po okrovú. Úzke dláždené uličky, lemované obchodíkmi, butikmi, barmi či umeleckými galériami sa vám postarajú o pestrý program. Skombinujete gastronómiu s nákupmi ale aj s kultúrou. Navštívte toto miesto s veľkými okrovými ložiskami, vďaka čomu si vyslúžilo aj prezývku provensálske Colorado. Je nádherné najmä v októbri, kedy ho stále oblieva dostatok slnka, teploty však poklesli tak, aby sa vám príjemne prechádzalo alebo vysedávalo na terasách na káve.

Provensálsko – Rousillon

Saignon

Malá dedinka, ktorá vám ponúka nezabudnnuteľné prechádzky po úzkych uličkách či oddych na malých príjemných námestiach s fontánkami. Je to to pravé miesto na to, aby ste sa z prítomnosti virtuálne preniesli do minulosti a užili si pokojnú atmosféru mesta, ktoré si čo-to pamätá. Ak hľadáte miesto, kde spomalíte, kde si bez naháňania vychutnáte kávu či dobrý obed, potom zavítajte do Saignonu.

Tourtour

Asi 20 minút od Cotignacu sa nachádza Tourtour. Malá dedinka so sotva 500 obyvateľmi, ktorá je vystavaná na kopci v nadmorskej výške okolo 900 metrov. Vďaka tomu vám ponúka unikátne výhľady, až na Stredozemné more. Podobne ako iné provensálske dedinky, aj tu na vás čaká pokojná atmosféra, ktorú si vychutnáte prechádzkami po starobylých uličkách či v dobrej reštaurácii. Tie vám naservírujú poctivé jedlo z čerstvých lokálnych surovín. Ak máte chuť na vyššiu gastronómiu, nachádza sa tu aj Michelinská reštaurácia, ktorú určite neobídite.


Provensálsko – náš seriál

Ak vás zaujíma Provensálsko, pripomíname, že na našej stránke nájdete predchádzajúce 4 časti nášho cestovateľského seriálu. Postupne vám v ňom predstavujeme nádherné mestečká či dedinky tohto nádherného regiónu hodné návštevy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.